НЕТИПОВИЙ ШЕВЧЕНКО…

Скиньте з Шевченка шапку. Та отого дурного кожуха.

Відкрийте в нім академіка. Ще одчайдуха-зуха <…>

Він пильно у нас вдивляється.

Вільний свавільний самум.

Здається, ядерно вибухне з отих непокірних дум.

А то регоче і тішиться, наче хлопчисько радий.

Шевченко був молодим. Шевченко завжди молодий.

Іван Драч

Розвіяти міфологізоване сприймання українцями Тараса Шевченка як старого, змарнілого чоловіка в кожусі та шапці, позбутися, за висловом Оксани Забужко, «впливу загальної концепції радянського закожуховіння і закриття Шевченка від школярів, широкого читача, позірного забронзовіння, яке викликає відразу», мали на меті організатори читань для студентів факультету української філології до дня народження митця. І їм це вдалося.

Доцент кафедри української мови Козак Р. В. по-новому відкрила Тараса Григоровича студентам, відшукавши цікаві факти з біографії. Ось лише деякі з них:

Шевченко був прогресивним чоловіком свого часу, мав сильну, вольову натуру. Він був інтелігентною, розумною людиною.

Замолоду був вродливим хлопцем – мав міцну статуру та приємні риси обличчя. Був навіть модником: коли захотів одружитися з Ликерою Полусмак, то за власними ескізами замовив пошиття фраку.

Він любив співати, любив дітей. Згадано ще один цікавий факт – дослідники життя Шевченка припускають, що він одружився з названою дочкою міщанина Івана Шарикова Анною. (Розповідь доповнено відеофрагментами).

Ґрунтовними були доповіді магістрантів Хом’як Н. та Радун А. про мову творів Тараса Шевченка, яка стала «наріжним каменем нашої української літературної мови» (Іван Огієнко).

Можливо, хтось із присутніх уявив собі Шевченка таким:

Або навіть таким:

Думаємо, кожен має право на свого Тараса.

Хочеться, щоб молодь сприймала його як сучасника, твори якого живі, на них досі відгукуються серця українців. Бо насправді, за влучним спостереженнямІвана Малковича, «Шевченкові смисли в багатьох його творах звучать як важкий, глибокий рок, а не мелясна попса».